Další kritéria, dle kterých by mělo být vedeno rozhodování, jsou využití místnosti a poměr cena/užitný výkon. Nikdy není dobré řídit se pouze podle ceny. Stejně jako u jakéhokoliv dalšího produktu, tak i u interiérových dveří platí, že ne vždy je to nejdražší tím nejlepším a zároveň se nevyplácí sahat po nejlevnější variantě.
Design a materiál: masivní dřevo hraje hlavní roli
Ať už se dveře instalují jakožto náhrada starých či jako vyplnění prostoru v nově vzniklém stavebním otvoru, první konkrétnější rozhodování se vždy bude týkat, zda zvolit dveře plné či se skleněnou výplní. V každém případě je dobré mít na paměti, že starší typy interiérových dveří neobsahovaly, co se designové stránky týče, žádné prvky moderní architektury. Módní výstřelky jako tvarovaná okénka, výrazné dekorativní efekty, barevné dýhy nebo zdobené vitráže se v dobách našich babiček prakticky vůbec nevyskytovaly. V té době nejvíce frčely kvalitní masivní dřevěné dveře. V tomto duchu je dobré se řídit i dnes.V současné době je nabídka interiérových dveří široká. Při volbě materiálu neuděláte chybu, vyhnete-li se jakýmkoliv náhražkám typu dřevotřísky nebo voštiny. Pro masivní dřevěné dveře se nejčastěji používá smrkové, borové nebo modřínové dřevo, jako alternativa se dobře hodí také buk, olše či třešeň. Jako ochrana bohatě stačí bezbarvý lak. Milovníci skleněných povrchů si mohou nechat na zakázku zřídit masivní dveře se skleněnou výplní nebo si mohou pořídit celoskleněné interiérové dveře, které v tradičních prostorách chaty také nemusí vypadat špatně. Riziko v podobě rozbití nebo nevhodnosti do konkrétního prostoru vynahrazuje veliká průsvitnost, která do místnosti přinese velké množství světla. Navíc se nemusí jednat pouze o čiré sklo, ale například i o mléčné, které se hodí například do koupelny.
Jak na barvu interiérových dveří?
V případě, že se nechcete spokojit s bezbarvým lakem a přírodním vzhledem masivu, lze dveře zakrýt barvou. Vhodné to je zejména v případech, že dřevo obsahuje velké procento sukovitých částí. Před prvním nátěrem je dobré ošetřit dveře lazurou a následně nanést barvu. Při jejím výběru kalkulujte s designem ostatního interiéru. Významnou roli hraje především vzor a barva podlahy, malba stěn a v poslední řadě nábytek a doplňky. Neznamená to však, že vše by mělo být vyvedeno ve stejném odstínu jedné barvy, takový vzhled by působil jako unylý. Barevných kontrastů není třeba se obávat při zachování stejné struktury dřeva.Výběr samotné barvy je dnes pohodlnou záležitostí. Nejvíce se používají odstíny bílé, hnědé či krémové, avšak sehnat lze jakýkoliv jiný barevný tón. Důležité je, aby zůstala zachována základní podmínka – soulad se vzhledem interiéru.
Při volbě odstínu je nutné brát ohled i na velikostní dispozice místnosti. Světlé barvy ji dokáží opticky zvětšit a prosvětlit, zatímco tmavé se starají o opak.
Hlavním objektem, s kterým je nutné vzhled a barvu dveří do interiéru srovnávat, je jednoznačně podlahová krytina. Nejdůležitější je zachovat stejnou či velmi podobnou strukturu dřeva, poté již není třeba se bát většiny barevných kombinací. V případě, že si nedovedete představit, jak dveře s podlahou budou ve skutečnosti vypadat, vezměte si s sebou na nákup dveří nějaký přebytečný kousek krytiny a porovnejte jej s designem dveří.
Pro výběr doporučujeme jako prověřený tip interiérové dveře Porta.
Dýhované interiérové dveře
Laminátové interiérové dveře
Vstupní dveře
Dveře z fotogalerie můžete zakoupit na www.plancher.cz.